Sposoby na dobry sen

Główną funkcją snu jest regeneracja organizmu po każdym dniu. Jednak bardzo często borykamy się z problemem zasypiania. Odpowiedzialny za to jest z pewnością wszechobecny stres i wiele nerwowych sytuacji w domu, w pracy, czy szkole. Wszystko to generuje problemy z jakością snu i umożliwia sprawne zasypianie. Jak sobie z tym poradzić? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby?

Sposoby na dobry sen

Problemy z zasypianiem

Kłopoty z zasypianiem zdarzają się w każdym wieku. Wina najczęściej leży po stronie prowadzonego stylu życia i brakiem wyciszenia przed udaniem się do łóżka. Należy pamiętać, że w ten sposób szkodzimy sami sobie. Organizm dość szybko upomni się o brak snu, co będziemy odczuwali dość dotkliwie. Pojawią się problemy z przemianą materii oraz zaczną wydzielać się szkodliwe dla naszego zdrowia hormony. Kilka nieprzespanych nocy może wytrącić z równowagi, natomiast jeżeli tendencja ta utrzymuje się kilka tygodni – wszystkie negatywne skutki uderzają z podwójną siłą. Rozdrażnienie, brak apetytu, powracające infekcje – to jedynie namiastka tego, co może się przydarzyć.

Sposoby na zasypianie

Zanim sięgniemy po ostateczność w postaci tabletek nasennych, powinniśmy wypróbować kilka prostych sposobów na zasypianie. Odkładajmy telefon, laptop już na godzinę przed zaśnięciem. W przeciwnym wypadku nasz mózg cały czas jest pobudzony i nie możemy zasnąć mimo zmęczenia. Pomocne mogą okazać się stabilne godziny zasypiania i wstawania z łóżka. Najlepiej jest przyzwyczaić organizm do stałego rytmu każdego dnia. To rodzaj zaprogramowania. Znaczenie ma również materiał, z których wykonane są poszewki na poduszki i kołdry. Najlepszymi są te uszyte z bawełny wysokiej jakości. Osoby, które często mają problemy z zaśnięciem powinny zażyć ruchu na świeżym powietrzu przed pójściem spać. Wskazane jest także przewietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy. Ostatnią czynnością, lecz niełatwą jest wyciszenie się. Czasami mamy za sobą ciężki dzień, dlatego to zadanie nie należy do łatwych. Warto jednak spróbować, by odnieść widoczne korzyści dla zdrowia.