3 najczęściej powtarzane mity dotyczące odchudzania

To prawda, że zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie oraz na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Mimo to wiele osób wciąż popełnia błąd, nie zdając sobie sprawy z tego, że nieprzemyślane odchudzanie może spowodować więcej strat niż korzyści. W efekcie często kierują się stale powtarzanymi mitami, które nie pomagają w utracie zbędnych kilogramów, a zamiast tego zaburzają metabolizm i znacznie nas osłabiają. Warto poznać najpopularniejsze z nich, aby wiedzieć, na co uważać podczas zmiany diety i nie zrobić sobie krzywdy.

Im mniej kalorii spożyjesz, tym szybciej schudniesz

Bardzo często osoby, które decydują się przejść na dietę, zaczynają od znacznego ograniczenia spożywanych kalorii. I mimo że na początku szybko chudną, w pewnym momencie zauważają, że ich waga stoi w miejscu, choć nie jedzą zbyt dużo. Dzieje się tak, ponieważ z powodu braku odpowiedniej ilości kalorii ich organizm zaczyna zachowywać się tak, jak organizm wygłodzonego człowieka. W praktyce oznacza to, że nasz metabolizm bardzo zwalnia, a organizm zmienia spożyte kalorie w tłuszcz, aby mieć z czego czerpać energię podczas następnego okresu głodu. Dlatego też, aby schudnąć, musimy jeść. Warto między innymi obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i dostosować dietę do uzyskanych wyników.

3 najczęściej powtarzane mity dotyczące odchudzania

Aby schudnąć, należy jeść tylko lekkostrawne posiłki, warzywa i owoce

Osoby, które całkiem rezygnują z tłustych, smażonych potraw oraz wszelkiego rodzaju słodyczy i zamieniają je na lekkostrawne produkty, chudną. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wynika to ze spożywania dużej ilości ryb, warzyw czy owoców, a jedynie z deficytu kalorycznego. Z tego też powodu okazuje się, że możemy schudnąć nawet wtedy, kiedy nie zmienimy naszego dotychczasowego jadłospisu, ale będziemy dopasowywać wielkość porcji do obliczonego zapotrzebowania kalorycznego. 

Nie da się schudnąć bez aktywności fizycznej

Wbrew pozorom nie musimy decydować się na wyczerpujące treningi, aby zredukować wagę. Największy wpływ na utratę kilogramów ma dieta i dlatego też bez odpowiedniej diety nie będziemy w stanie schudnąć nawet w wyniku intensywnych ćwiczeń. Mimo to powinniśmy pamiętać o tym, że wysoka aktywność fizyczna zwiększa nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu możemy spożywać więcej kalorii w ciągu dnia i nie tyć.