Kilka kroków do długowieczności

Biolodzy czasami określają średnią długość życia w idealnych warunkach. Trudno jednak powiedzieć, czym są dokładnie takie warunki. Wielu badaczy sprawdza, jaka jest właściwa ilość i rodzaj ćwiczeń, jaka jest najlepsza dieta. Analizują, czy niektóre farmaceutyki lub suplementy mogą wydłużyć długość życia.

Kilka słów o długowieczności

Długość życia znacznie wzrosła w ciągu ostatniego stulecia, w dużej mierze dzięki postępom w medycynie. Praktycznie wyeliminowano niektóre choroby śmiertelne. W XIX wieku ludzie żyli średnio 50 lat. Średnia długość życia w Polsce liczy 74 lata. W niektórych krajach jest jeszcze dłuższa.

 Kilka kroków do długowieczności

Co decyduje o Twojej długowieczności?

Możesz myśleć, że Twoje geny determinują długowieczność. Prawda jest jednak taka, że genetyka stanowi maksymalnie 30% na długość życia. Do pozostałych czynników możemy zaliczyć zachowania, postawy, środowisko i odrobina szczęścia. Być może słyszałeś o różnych technikach przedłużania życia. Pamiętaj, że żadna nie została udowodniona naukowo. Większość to tylko teoria. Jedynym sprawdzonym sposobem na dłuższe życie jest zdrowe życie.

 Kilka kroków do długowieczności

Sposoby na długowieczność

Ćwicz regularnie. Badania wskazują, że umiarkowane i regularne ćwiczenia, mogą cofnąć Twój zegar biologiczny.

Wypełnij swój talerz warzywami. Chociaż toczą się debaty nad najlepszą dietą, każda zawiera dużą ilość warzyw.

Śpi wystarczająco dużo. Większość osób czuje się najlepiej, gdy śpią każdej nocy od siedmiu do dziewięciu godzin.

Starannie kontroluj swój stres. Może mieć niezdrowy wpływ na organizm. Sprzyja niezdrowym zachowaniom, takim jak przejadanie się czy palenie.

Pielęgnuj osobiste relacje. Spędzanie dużo czasu z bliskimi sprzyja długowieczności. Może dlatego, że zmniejsza stres lub ryzykowne zachowania.

Pij zieloną herbatę. Jest nie tylko pełna przeciwutleniaczy, ale także zdrowa dla naszego serca. Badania pokazują, że codzienne picie filiżanki herbaty może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Nie musisz wprowadzać wszystkich zmian od razu. Zacznij od jednej zmiany w tygodniu. Zanim się zorientujesz, poczujesz się lepiej i znajdziesz się na drodze do długowieczności.