Jak prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to doskonały wybór dla osób zmęczonych korzystaniem z klasycznych okularów. Szkła kontaktowe nie zaparowują się, mogą być użytkowane w trakcie aktywności fizycznej oraz doskonale nadają się do stosowania przy praktycznie każdej wadzie wzroku. Decydując się na ich zakup warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować oraz czyścić soczewki.

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla naszych oczu?

Nowoczesne soczewki kontaktowe są tak zaprojektowane, aby ich noszenie było zarówno wygodne, jak i bezpieczne dla zdrowia naszych oczu. Wykonane są ze specjalnych tworzyw, które nie podrażniają oczu oraz nie powodują ich wysuszenia. Soczewki świetnie sprawdzają się do noszenia przez cały dzień, a ich dodatkowym atutem jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV generowanym przez komputery oraz smartfony. Zalety soczewek docenią także osoby, które większość dnia spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach – szkła dbają bowiem o optymalny poziom nawilżenia oczu zapobiegając ich podrażnieniu oraz przesuszeniu.

Prawidłowo dopasowane do wady wzroku soczewki kontaktowe są więc w pełni bezpieczne dla naszych oczu oraz mogą być regularnie noszone. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby stosować je zamiennie z klasycznymi okularami. Aby soczewki właściwie spełniły swoją rolę, a ich noszenie nie spowodowało infekcji i chorób oczu, konieczne jest jednak ich odpowiednie traktowanie. Dotyczy to głównie soczewek długoterminowych, które zakładamy i zdejmujemy przez określony przez producenta czas. W jaki sposób należy pielęgnować i czyścić soczewki kontaktowe, aby korzystanie z nich było w pełni bezpieczne dla naszych oczu?

Jak prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe?

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe długoterminowe należy czyścić każdego wieczora. Zaleca się, aby zakładać je z rana, a przed pójściem spać zdjąć soczewki oraz dokładnie oczyścić je z osadów i innych zanieczyszczeń zbierających się na ich powierzchni w ciągu dnia. Do czyszczenia soczewek przeznaczone są specjalne płyny. Najlepszym wyborem są produkty wielofunkcyjne, które wykorzystamy nie tylko do samego oczyszczenia szkieł, ale także do ich nocnego przechowywania, dezynfekcji oraz nawilżania. Przykładem takiego płynu jest Renu Multiplus – wielofunkcyjny produkt do czyszczenia, dezynfekcji, płukania oraz przechowywania soczewek kontaktowych miękkich.

Płyn Renu Multiplus pozwala na dokładnie usunięcie z powierzchni soczewek wszelkich zanieczyszczeń oraz osadów. W celu wyczyszczenia szkieł należy umieścić je w zagłębieniu dłoni oraz delikatnie pocierać ich powierzchnię za pomocą produktu. Nie należy zapominać o starannym umyciu rąk, zanim dotkniemy soczewek. Po dokładnym oczyszczeniu obu szkieł przepłukujemy je niewielką ilością płynu oraz nalewamy świeżą porcję Renu Multiplus do pojemnika. Umieszczamy w nim soczewki i zamykamy pojemnik. Tak przygotowane szkła kontaktowe będą nadawały się od razu do założenia następnego ranka, a ich noszenie będzie komfortowe oraz w pełni bezpieczne dla naszych oczu.