Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa?

Mówienie o przyczynach bólu pleców nie jest prostym zadaniem, te bowiem potrafią mieć zróżnicowany charakter. Najczęściej mamy do czynienia z przeciążeniem, może jednak okazać się, że bolące plecy są zwiastunem bardzo poważnych problemów zdrowotnych z nowotworami kości włącznie.

Jeśli jednak mamy pozwolić sobie na pewne uogólnienia, powinniśmy wskazać przede wszystkim na problemy z kręgosłupem, na które skazujemy się zresztą sami wybierając siedzący tryb życia. Organizm potrafi ostrzegać nas, że jesteśmy blisko stanu niebezpiecznego dla zdrowia. Zwykle zaczyna się więc od bólu w krzyżu lub pośladkach, a także od strzyknięcia w szyi. Dolegliwości bólowe, które nie są leczone, rozprzestrzeniają się i stają się coraz bardziej uciążliwe. Bez względu na to, jak często mamy z nimi do czynienia, pamiętajmy o tym, że dolegliwości bólowych kręgosłupa nie powinno się lekceważyć.

Przeważnie ich konsekwencją jest dyskopatia, jeśli zaś prowadzimy siedzący tryb życia, powinniśmy mieć świadomość tego, że schorzenie to jest nam znacznie bliższe niż skłonni bylibyśmy przypuszczać. Co ciekawe, czasem winne naszych problemów mogą być fotele. Są one wygodne i ergonomiczne, okazuje się jednak, że osłabiają nasz kręgosłup. Jak to możliwe? Na jaw wychodzi to, że są na tyle wygodne, że nie wymuszają na nas zmiany pozycji nawet przez wiele godzin. Nie należy jednak winy za nasze problemy zrzucać jedynie na warunki panujące w biurze.

Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa?

Choć wydaje się to dziwne, jakość naszego kręgosłupa w pewnym stopniu zależy też od tego, jak się ubieramy. Tu sprawcami zamieszania są nie tylko obcisłe spodnie, ale również wysokie szpilki zwłaszcza, jeśli są one wyposażone w dość wąskie czubki. Takie kreacje, choć modne, przyczyniają się do tego, że nasze ciało ma coraz większe problemy z zachowaniem prawidłowej postawy. Jeśli zastanawiamy się nad tym, co może nam przynieść ulgę w bólu pleców, z pewnością możemy zaufać współczesnej farmakologii. Tak neurolog, jak i lekarz ortopeda mogą nam zalecić serie zastrzyków, na rynku nie brakuje przy tym odpowiednich maści.

Niekiedy nie może się też obejść bez środków przeciwbólowych, nie da się jednak ukryć, że bardzo często prowadzą one wyłącznie do maskowania problemu. W pierwszej kolejności musimy zatem uświadomić sobie, że problemu nie byłoby, gdyby nie nasze niewłaściwe przyzwyczajenia, a co za tym idzie, w pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na ich wyeliminowaniu. Jeśli chcemy sprawić sobie ulgę bez odwoływania się do bardziej radykalnych rozwiązań, mamy taką możliwość. Pomocny może się okazać choćby niezbyt szybki spacer, prawdą jest przy tym również to, że pomocne okazują się wizyty składane na basenie. Leczenie powinno być prowadzone pod opieką specjalisty, po jego zakończeniu warto jednak zadać sobie pytanie o to, co jeszcze powinniśmy zrobić, jeśli chcemy, aby nasz kręgosłup nie wywoływał bólu. Jeśli bóle kręgosłupa męczą nas często, zastanówmy się i nad tym, czy nie zmienić czegoś w naszym domu. Bardzo często okazuje się, że pomaga choćby zmiana materaca, spanie na przesadnie miękkim powoduje bowiem nieprzyjemne dolegliwości.