Jak wybrać dobry ciśnieniomierz naramienny?

Wiele osób ma wysokie ciśnienie krwi i wcale o tym nie wie. Niestety nieleczone nadciśnienie uszkadza tętnice i narządy. Dlatego często określa się go “cichym zabójcą”.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz naramienny?

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Wielu z nas posiada już ciśnieniomierz w domu lub też chce go właśnie kupić. Osoby należące do tej grupy, powinny sprawdzić, jakie modele są aktualnie dostępne na rynku. Ważny jest nie tylko konkretny rodzaj ciśnieniomierza, ale również wybór właściwego mankietu i właściwego jego zakładanie.

Nowoczesne urządzenia są w pełni zautomatyzowane. Wykonują pomiar oscylometryczny, czyli mierzą pulsujące falowanie tętnicy. Warto wybrać model z dużym, czytelnym wyświetlaczem. Dzięki temu seniorzy mogą łatwiej odczytać wynik. Niektóre modele wyposażone są również w system wskazujący, czy pomiar wykonano prawidłowo. Wykrywają nieprawidłowości w pracy serca. W najlepszych ciśnieniomierzach możemy zapisywać kilkadziesiąt pomiarów w pamięci urządzenia. Pozwalają sprawdzić średni wynik z trzech ostatnich pomiarów.

Na co warto zwrócić uwagę?

Profesjonalne ciśnieniomierze naramienne mają solidną obudowę. Warto wybrać model, w którym można kontrolować proces pompowania mankietu. Wtedy ochroni nas przed nadmiernym uciskiem podczas mierzenia ciśnienia. Powinien być prosty w użyciu. Dzięki temu osoby starsze nie będą mieć problemu z jego obsługą.

Dobry ciśnieniomierz nie zaniża pomiaru. Dlatego sprawdźmy ciśnienie 3 razy pod rząd, by oceni wiarygodność wyników.

Manualny aparat osłuchowy wykonuje najdokładniejszy pomiar. Jednak w domu powinniśmy stosować tylko i wyłącznie automatyczne ciśnieniomierze. Wtedy możemy sami w każdej chwili sprawdzić ciśnienie i nie potrzebujemy pomocy drugiej osoby. Ciśnieniomierz do użytku domowego możemy podzielić na naramienne i nadgarstkowe. Bardzo popularne są modele naramienne. Cieszą się bardzo dobrą opinią. Polecają go zarówno lekarze, jak i pacjenci. Wynik pomiaru jest dokładny i wiarygodny. Ciśnienie zbada szybciej niż ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz naramienny?

Jakie kryteria warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Wybierając ciśnieniomierz, koniecznie zwróćmy uwagę na szerokość mankietu. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały skutkuje niedokładnym pomiarem. Dlatego zanim kupimy ciśnieniomierz, sprawdźmy na opakowaniu, jaką szerokość ma mankiet. Typowa szerokość wynosi 20-32 cm. Jeśli mamy rozbudowane ramiona, wybierzmy model z mankietem o szerokości przynajmniej 32 cm. Sprawdźmy również, czy możemy sami wymienić nowy mankiet na nowy, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zwróćmy uwagę na ekran. Idealny ciśnieniomierz ma duży i czytelny wyświetlacz. Wtedy osoby starsze i mające problem ze wzrokiem nie będą mieć problemu z jego obsługą. Profesjonalny ciśnieniomierz oprócz wyniku wyświetla takie informacje jak możliwa arytmia serca, nieprawidłowo założony rękaw i konieczność powtórnego badania.

Na koniec zwróćmy uwagę na rodzaj zasilania, pamięć wykonanych pomiarów, opcję wykrywania arytmii, wskaźnik słabej baterii i wykrywanie ewentualnych błędów w pomiarze. Dzięki tym wskazówkom, wybierzemy odpowiedni model.