Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba zapalna skory, która ma charakter przewlekły. Jedna z wielu twarzy atopii. Jednym z filarów terapii będzie dobrze realizowana pielęgnacja skóry i wybrane odpowiednio kosmetyki dla alergików. Warto sprawdzić jakie kosmetyki do skory atopowej będą najbardziej skuteczne i czego skóra atopowa będzie wymagała.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Jeśli ktoś będzie zastanawiał się co to oznacza atopia to trzeba powiedzieć, że jest to pewna uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość organizmu na kontakty z różnorakim alergenami. Gdy alergeny takie będą docierać do organizmu dochodzi do nadmiernego produkowania przeciwciał IgE. Atopowe zapalenie skóry będzie chorobą, u podstaw której mamy uszkodzoną bariere naskórkową. Objawem będzie stan zapalny skóry, któremu towarzyszy także swędzenie skóry. Choroba jest przewlekła, powraca, może mieć stadia zaostrzone.

Gdy dochodzi do zaostrzenia AZS celem lekarza i pacjenta będzie zahamowanie objawów i dążenie do tego, by choroba nie powracała. W trakcie, gdy dochodzi do reemisji najważniejsze będzie leczenie podtrzymujące i to co bardzo ważne to stosowanie dobrych kosmetyków do pielęgnacji skory atopowej.

Terapia emolientowa dla skóry atopowej

Emolienty to takie substancje, których zadaniem jest zmiękczenie a także wygładzenie skóry, dzięki czemu odbudowana zostanie bariera naskórkowa, która była uszkodzona. Warto wyobrazić sobie, że na powierzchni skóry będzie płaszcz lipidowy – to ona chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, nadmierną utratą wody, nadaje skórze miękkość i jedwabistość. Osoby, które mają atopowe zapalenie skory mają uszkodzoną barierę naskórkową razem z płaszczem lipidowym. Kosmetyki dla alergików warto, gdy maja w składzie ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe. To właśnie składniki, dzięki którym zniszczony płaszcz lipidowy będzie skutecznie odbudowywany.

Warto także dbać o natłuszczenie skory atopowej, ponieważ dzięki temu będzie można zmniejszyć świąd, dzięki temu mniej będziemy się drapac. Dzięki natłuszczeniu łatwiej również dochodzi do tego, że stan zapalny skóry będzie wygaszany. Sukces będzie możliwy, jeśli regularnie będzie się nakładać specjalne preparaty do pielęgnacji. Trzeba to robić przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Z cyklu kosmetyki dla alergików: jak zapobiegać nawrotom AZS? 

Skóra atopowa − kosmetyki nawilżające

Osoby z chorobą skóry w postaci atopowego zapalenia skóry maja także problem z suchością skóry. Sucha skóra sprawia, że bardziej odczuwa się swędzenie. Dlatego samo nawilżenie może przynosić ulge. Jakie składniki nawilżające zawierają kosmetyki dla alergików? Między innymi będą tam humektanty a wiec składniki, które pochłaniają wilgoć. Przykładem będzie tutaj mocznik, który wchodzi w skład preparatów do pielęgnacji skory z AZS. Mocznik to naturalny czynnik nawilżający skorę, który będzie zatrzymywał w skórze wodę. Warto zwracać uwagę na stężenie. Najlepsze będzie stężenie poniżej 10%, w wyższych będzie miał działanie złuszczające.

Mycie skóry atopowej

Warto pamiętać, że bardzo ważne jest to czym myje się skórę jak i to w jaki sposób będzie się ją nawilżać i natłuszczać. Nie można bagatelizować tego, jeśli ktoś ma problem z AZS. Warto szukać produktów naturalnych, delikatnych, unikają mocno zasadowych mydeł. Warto pamietac, że niektóre kosmetyki będą wysuszać dodatkowo skórę co w przypadku problemów z AZS będzie szczególnie kłopotliwe. Dlatego warto szukać specjalistycznych nawilżających kosmetyków. Trzeba pamiętać, że kapiel przy AZS nie powinna być zbyt długa, a jednocześnie po kąpieli szybko należy nakładać również preparat do pielęgnacji.