Adenozyna i jej rola w kosmetykach

Gdy lustro pokazuje coraz większą siatkę zmarszczek bez względu na to, pod jakim kątem i światłem oglądamy swoją twarz, można szybko dojść do wniosku, że czas na podjęcie bardziej radykalnych kroków niż te, na które decydowano się do tej pory.

Jednym z nich jest z całą pewnością zastosowanie kremu przeciwzmarszczkowego, który ma w swoim składzie adenozynę, ta bowiem jest w stanie skutecznie walczyć o to, aby skora na powrót stała się jędrna. Co zatem warto wiedzieć na temat tego organicznego zwazku, któremu przypisuje się niemal magiczne działanie?

Adenozyna to nukleozydem, a więc związek organiczny, który powstaje z połączenia rybozy oraz zasady azotowej, deoksyrybozy albo rybitolemu. Może przy tym wpływać na pracę wielu ważnych organów będąc jednocześnie częścią ludzkiego DNA. W medycynie interesuje przede wszystkim tych specjalistów, którzy odpowiadają za sprawność układu sercowo-naczyniowego. Badania potwierdzają, że może skutecznie walczyć z arytmią, nie oznacza to jednak, że wykorzystanie tej wiedzy w praktyce jest prostym zadaniem.

Jej półtrwanie w krwioobiegu nie trwa niestety zbyt długo, nadal jest więc przedmiotem licznych badań. Adenozyna już od jakiegoś czasu budzi też zainteresowanie wiodących marek kosmetycznych okazuje się bowiem, że preparaty, w których się pojawia, posiadają silne działanie przeciwzmarszczkowe.

Adenozyna i jej rola w kosmetykach

Szczególnie ciekawie prezentuje się w tym kontekście badanie, jakie przeprowadzono wśród 126 kobiet mających od 45 do 65 lat. Panie były kwalifikowane do badania na podstawie licznych kryteriów, a jednym z najważniejszych była obecność widocznych zmarszczek pod ich oczami, a także obecność zmarszczek w okolicach brwi na czole. Kobiety były podzielone na trzy grupy, z których pierwsza otrzymywała skoncentrowany krem z adenozyną.

Przedstawicielkom drugiej z grup podawano specjalne przygotowany film z adenozyną, który dodatkowo ułatwiał transport tej substancji do miejsca, w którym była najbardziej potrzebna, a przedstawicielkom trzeciej grupy aplikowano placebo. Kobiety poproszono o stosowanie swoich kosmetyków dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem.

Efekt zaskoczył samych badaczy okazało się bowiem, że aż 84 procent pań, które wykorzystywały adenozynę potwierdzało, że stan skóry w okolicach ich oczu znacząco się poprawił. Okazało się, że krem z adenozyną sprawdził się najlepiej tam, gdzie problem stanowiły zmarszczki ulokowane w okolicach brwi. Dziś wiemy już nie tylko, że adenozyna jest skuteczna. Jesteśmy też w stanie wyjaśnić, z czego bierze się jej tak satysfakcjonujące działanie. Okazuje się, że sprawia ona, że rozluźnia się skurcz włókien nerwowych, a właśnie on jest zwykle odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek.

Adenozyna osłabia go, a co za tym idzie – dochodzi do wyraźnego wygładzenia twarzy. Adenozyna zwraca na siebie uwagę także dlatego, że doskonale radzi sobie nawet ze zmarszczkami mimicznymi, o tych zaś wiadomo, że walka z nimi należy do szczególnie skomplikowanych. Co więcej, adenozyna jest w stanie pobudzać do bardziej aktywnej pracy fibroblasty.

Odpowiada też za produkcję kolagenu, którego wraz z wiekiem mamy w organizmie coraz mniej. Jej działanie sprawia, że z powodzeniem może być stosowana nie tylko w odżywkach, ale również w ampułkach i serum wykorzystywanym, aby przyspieszyć porost włosów. Dziś jest z powodzeniem wykorzystywana zresztą nie tylko przez Francuzów. Uznania dla niej nie kryją także Koreańczycy powszechnie uznawani za ekspertów wówczas, gdy w grę wchodzi piękno kobiecej twarzy. Oczywiście, wybierając odpowiednie kosmetyki należy mieć na uwadze to, że główny składnik kremu nie jest wcale jedynym, jakie ma dla nas znaczenie.