Czy warto założyć aparat na zęby?

W dzisiejszych czasach, gdy niemal każdy ma profile na różnych portalach społecznościowych, podstawową wizytówką człowieka, stał się jego wygląd. Aby sprostać oczekiwaniom wobec samego siebie oraz presji społecznej, ludzie starają się wyglądać jak najlepiej. Jednym z rezultatów takiego działania jest moda na dbanie o piękny uśmiech, poprzez zakładanie aparatów ortodontycznych.

Zdrowe zęby jako oznaka zdrowia

Niemal każdy chciałby mieć piękny uśmiech. Proste i białe zęby uchodzą za kanon piękna i estetyki. Może to być związane z walorami stricte estetycznymi, ale być może ma też powiązania z faktem, że od strony medycznej, zdrowe zęby są również oznaką dobrego stanu zdrowia całego organizmu.

Nie każdy jednak rodzi się z idealnymi zębami. Wiele osób boryka się z problemem wady zgryzu, która w skrajnych przypadkach jest na tyle poważne, że uprzykrza codzienne funkcjonowanie, a czasem nawet jest wskazaniem do leczenia, w celu ratowania zębów przed poważnymi chorobami. W takich przypadkach stosuje się aparaty ortodontyczne, a czasem dodatkowe formy leczenia, takie jak licówki czy implanty.

Aparaty ortodontyczne

W powszechnym użyciu stosuje się dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych. Są to aparaty stałe lub ruchome. Aparaty stałe zakłada się głównie mały dzieciom, które posiadają jeszcze zębny mleczne. W przypadku starszych dzieci oraz dorosłych, nie stosuje się tego rozwiązania, lecz zakłada się aparaty stałe. Istnieją również aparaty ruchome dla dorosłych, ale są rzadko stosowane.

W zależności od preferencji klienta stosuje się aparaty wykonane z różnych materiałów. Nie mają one większego znaczenia, jeśli chodzi o skuteczność leczenia. Rodzaj materiału ma raczej znaczenie użytkowe oraz estetyczne. Dzięki niektórym materiałom łatwiej jest zachować higienę jamy ustnej, jednak nie jest to duża różnica.

Czy warto założyć aparat na zęby?

Natomiast w kwestii estetycznej różnica jest ogromna. Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się aparaty jest stal. Są one bardzo widoczne, co dla niektórych może być krępujące. Dlatego też ortodonci oferują również aparaty ceramiczne, które są niemal niewidoczne dla rozmówcy. Jest to ciekawe, choć droższe rozwiązanie. Przypadku dzieci zaś, stosuje się często odwrotny zabieg. Mianowicie stosuje się kolorowe aparaty, które rzucają się w oczy. Kilka lat temu zapanowała nawet moda, aby zakładać kolorowe, jaskrawe atrapy aparatów na zęby. Dorośli, którzy za wszelką cenę nie chcą afiszować się z aparatem, mogą skorzystać z jeszcze innej opcji. Na rynku dostępne są aparaty, które zakłada się po wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu aparat ortodontyczny jest całkowicie niewidoczny dla drugiej osoby.

Jaki aparat wybrać?

Na to pytanie najlepiej odpowie ortodonta podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Przeprowadzony zostanie wtedy pełny wywiad lekarski, określone zostaną przeciwwskazania, a pacjent zostanie poinformowany o wszystkich opcjach leczenia.

Materiał o aparat ortodontyczny w Dentocentrum.pl został przygotowany przy udziale ekspertów z tej firmy.