Jak fizjoterapia może pomóc w zapaleniu ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w naszym ciele. Łączy mięśnie łydki z kością piętową i przesuwa się w dół tylnej części nogi. Jeśli zostanie poddany nadmiernemu obciążeniu, może pojawić się stan zapalny. Jeśli nie będzie właściwie leczone, ścięgno Achillesa może pęknąć lub nawet się rozedrzeć.

Jak fizjoterapia może pomóc w zapaleniu ścięgna Achillesa?

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Do podstawowych przyczyn tej kontuzji możemy zaliczyć:

  • bieganie po nierównych lub twardych powierzchniach,
  • noszenie niewłaściwych butów podczas ćwiczenia lub biegania,
  • wprowadzenie chodzenia po schodach do rutynowego treningu,
  • zbyt wczesne zwiększenie intensywności ćwiczeń,
  • uszkodzony mięsień łydki,
  • brak odpowiedniej rozgrzewki przed ćwiczeniami,
  • nagła intensywność aktywność fizyczna.

W łagodnych urazach wystarczy leczenie w domu. Pamiętaj o odpoczynku, okładach z lodu i przeciwzapalnych lekach przeciwbólowych (takie jak ibuprofen lub naproksen). Jeśli jednak dolegliwości bólowe się nie zmniejszą, potrzebna będzie wizyta u lekarza i fizjoterapeuty. Czas fizjoterapii uzależniony jest od tego, jak ciężka jest kontuzja. Może potrwać nawet kilka miesięcy. Niektórzy pacjenci potrzebują 6 miesięcy do pełnego powrotu do zdrowia. W tym czasie prawdopodobnie będziesz się spotykał z fizjoterapeutą raz lub dwa razy w tygodniu.

Jakie są objawy?

Większość pacjentów odczuwa kopnięcia w łydkę. Ponadto ból jest bardzo mocny. W okolicy pięty pojawia się obrzęk. Nie można pochylać stopy w dół lub odpychać się chorą nogą podczas chodzenia. Nie można też stać na palcach chorej nogi. Możesz również słyszeć trzask. Natychmiast zgłoś się do lekarza, gdy usłyszysz trzask w pięcie, zwłaszcza, jeśli nie możesz normalnie chodzić.

Jak można zdiagnozować problem ze ścięgnem Achillesa?

Aby zdiagnozować zapalenie ścięgna Achillesa, lekarz zada Ci kilka pytań dotyczących bólu i obrzęku pięty lub łydki. Specjalista sprawdzi też zakres ruchu i elastyczność. Dokładnie obmaca obszar, który bezpośrednio wskazuje, gdzie ból i obrzęk są najbardziej dotkliwe. Badania obrazowe mogą potwierdzić zapalenie ścięgna Achillesa. Jednak zazwyczaj nie są potrzebne.

RTG dostarcza zdjęć kości stopy i nóg. Skany MRI mogą wykrywać pęknięcia i degenerację tkanek. USG może stwierdzić ograniczony zakres ruchu ścięgien, uszkodzenia i stany zapalne.

Jak fizjoterapia może pomóc w zapaleniu ścięgna Achillesa?

Podstawowe cele fizjoterapii

Przede wszystkim łagodzi ból. Fizjoterapeuta może stosować okłady z lodu, zalecać ortezę na nogi. Często stosuje terapię ultradźwiękami lub inne skuteczne sposoby na pozbycie się bólu.

Z różnych powodów staw skokowy, stopy lub kolana nie poruszają się tak, jak powinny, Może to powodować napięcie ścięgna Achillesa. Aby rozwiązać te problemy, fizjoterapeuta sportowy może zalecić ćwiczenia rozciągające lub zastosować manualne techniki, aby złagodzić napięcie.

Słabe mięśnie lub nierównowaga mięśniowa mogą mieć negatywny wpływ na ścięgno Achillesa. Specjalista dostosuje odpowiednie ćwiczenia do Twoich możliwości.

Aby zapobiec tej kontuzji, unikaj przetrenowania. Łącz ćwiczenia o niskiej i wysokiej intensywności. Pamiętaj o odpowiednich butach. Ułóż nowy plan treningowy i stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną. Przed ćwiczeniami zawsze wykonaj prawidłową rozgrzewkę. Ogranicz chodzenie w szpilkach, a po domu chodź jak najwięcej boso.