Jak dbać o stawy?

Pamiętajmy o tym, że o stawy należy zadbać odpowiednio wcześnie to znaczy zanim zaczniemy odczuwać ból i dyskomfort i zanim pojawi się stan chorobowy. Leczenie stanu chorobowego stawów jest, bowiem dość długie i żmudne.

Chrząstka stawowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Aby stawy, czyli ruchome połączenia kości, funkcjonowały w sposób właściwy potrzebują sprawnie działających chrząstki stawowej i mazi stawowej, a także prawidłowego przyczepu mięśni i ścięgien. Chrząstka stawowa to tkanka, która pełni bardzo ważną rolę, ponieważ ułatwia poślizg i zapobiega tarciu. Jest skutecznym amortyzatorem. Dzięki temu, że jest miękka i elastyczna doskonale chroni przed ścieraniem powierzchnie kości. Należy jednak zauważyć, że chrząstka stawowa z czasem zużywa się, a wówczas stawy przestają prawidłowo funkcjonować. Z jakich powodów stan chrząstki może ulec pogorszeniu? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. patologia w budowie anatomicznej czy też choroby autoimmunologiczne. Należy jednak zauważyć, ze chrząstka ta może popsuć się również z powodu niewłaściwego stylu życia i niedoborów żywnościowych.

Jak dbać o stawy?

W jaki sposób możemy zadbać o stawy?

Jeżeli chcemy utrzymać prawidłową ruchomość stawów musimy zadbać o naszą aktywność fizyczną. Ruch ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Pomocne okażą się zwłaszcza regularne spacery czy codzienna krótka gimnastyka. Zadbajmy również o to, aby nasza dieta była bogata w wapń, witaminę C oraz w bioflawonoidy. Po 50 roku życia warto uzupełniać niedobory glukozaminy. Do substancji, które warto suplementować w trosce o stawy należą również chondroityna i kolagen. Dbajmy także o to, aby utrzymywać swoją wagę w normie, ponieważ u osób z nadwagą chrząstka stawowa ściera się szybciej. Ponadto, na co dzień kobiety zamiast butów na wysokim obcasie powinny wybierać wygodne obuwie na miękkiej podeszwie. Pamiętajmy również o tym, aby nie podnosić z ziemi ciężkich przedmiotów na wyprostowanych kolanach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze przykucnięcie. Natomiast przy dźwiganiu np. zakupów ich ciężar rozkładajmy na obie ręce.