Metody wyznaczania owulacji

Działanie termometru owulacyjnego

Naturalne planownie rodziny to metoda, którą często stosują małżonkowie. Kobieta w pierwszej kolejności musi dokładnie poznać swój organizm, by wiedzieć, kiedy przypadają największe szanse na zajście w ciążę. Wiele Pań stosuje w tym celu termometr owulacyjny. Jest to specjalne urządzenie zbliżone wyglądem do tradycyjnego termometra. Jednak charakteryzuje się znacznie większą dokładnością przeprowadzanych pomiarów i węższym zakresem temperatur. Dzięki temu margines błędu jest znikomy. Termometr owulacyjny najczęściej wykorzystują kobiety, które borykają się z problemem nieregularnych cykli menstruacyjnych. Wyjątkowa czułość na zmianę temperatury ciała, jaką wykazują się termometry owulacyjne pozwala zanotować nawet minimalne spadki lub wzrosty temperatury. Dzięki temu kobieta jest w stanie ustalić, w które dni istnieją największe szanse na poczęcie.

 

W jaki sposób korzystać z termometra owulacyjnego

Wahania temperatury u kobiet wynika ze zmiennego stężenie poszczególnych hormonów. Na kilka dni przed owulacją termometr owulacyjny wykazuje niewielki spadek temperatury, o mniej więcej 0,2 stopnia Celsjusza. Jedynie specjalistyczny termometr owulacyjny jest w stanie wykryć tak niewielką różnicę. Przeprowadzone pomiary są wiarygodne, ale pod warunkiem, że wszystkie wartości są notowane co najmniej przez kilka cykli. Przy kolejnych można już mniej więcej określić, na który dzień cyklu przypadnie owulacja. Przy wykonywaniu pomiarów najważniejszych jest kilka kwestii. Pomiar musi być przeprowadzany codziennie, w tych samych godzinach, w identycznym położeniu i wyłącznie przed wstaniem z łóżka.

 

Różnice między termometrem owulacyjnym, a tradycyjnym

Termometr owulacyjny jest zdecydowanie bardziej dokładny, ponieważ jest w stanie wykryć skoki temperatur o wartości 0,05 stopnia Celsjusza. Dostępne są również elektroniczne termometry owulacyjne, jednak zdania o nich są podzielone. Niektóre użytkowniczki zarzucają im gorszą precyzję. Dlatego wielu spośród ginekologów zaleca kobietom klasyczny termometr owulacyjny. Większość z tych nowoczesnych urządzeń ma poręczne kształty oraz dość duże wyświetlacze. Są również w przeważającej części wodoodporne. Ciekawym ułatwieniem jest również wyraźny sygnał informujący o zakończeniu wykonania pomiaru.

Metody wyznaczania owulacji