Kontuzja łąkotki
Łąkotka jest fragmentem chrząstki w kolanie, który amortyzuje i stabilizuje staw. Chroni kości przed zużyciem. Jednak nadmierne skręcenie kolana może prowadzić do kontuzji łąkotki. W niektórych przypadkach kawałek poszarpanej chrząstki pęka i zatrzymuje się w stawie kolanowym, powodując jego zablokowanie.
Kto jest narażony na kontuzję łąkotki?
Kontuzje łąkotki są popularne w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna i sportach bezkontaktowych wymagających skoków i wykopów, takich jak siatkówka. Częstą kontuzją jest też uraz więzadła krzyżowego przedniego. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko kontuzji łąkotki. Ponad 40% osób po 65 roku życia jej doświadczyło.
Popularne objawy kontuzji łąkotki
Do popularnych objawów kontuzji łąkotki możemy zaliczyć:
- ból w kolanie,
- obrzęk,
- uczucie wyskakiwania kolana,
- trudności ze zginaniem i prostowaniem nogi,
- skłonność kolana do “utknięcia” lub blokowania.
Aby zdiagnozować kontuzję łąkotki, lekarz musi przeprowadzić dokładne badanie. Prawdopodobnie zapyta też Cię o szczegóły sytuacji, w której doszło do kontuzji. Konieczne może być prześwietlenie. Może Ci również zlecić rezonans magnetyczny. Pozwoli na szczegółową ocenę chrząstki stawu kolanowego.
Sposoby leczenia kontuzji łąkotki
Leczenie łąkotki zależy od wielkości urazu, rodzaju i lokalizacji w obrębie chrząstki. Najprawdopodobniej lekarz zleci odpoczynek, stosowanie środków przeciwbólowych i okładów z lodem. W ten sposób zmniejszysz obrzęk. Może również zasugerować fizykoterapię. Wzmocni mięśnie wokół kolana i pomoże utrzymać stabilność,
Jeśli te zabiegi nie działają lub jeśli Twoja kontuzja jest poważna, może zalecić operację.
Artroskopowy zabieg - Twój lekarz zrobi małe skaleczenie w kolanie. Włoży artroskop, żeby dobrze przyjrzeć się łąkotce. Następnie umieści małe urządzenie, które wyglądają jak strzałki wzdłuż łąkotki, aby ją zszyć. Twoje ciało pochłonie je z czasem.
Artroskopowa częściowa meniscektomia - lekarz usunie kawałek poranionej łąkotki, aby Twoje kolano mogło normalnie funkcjonować.
Artroskopowa całkowita meniscektomia - podczas tej operacji lekarz usunie całą łąkotkę.
Operacja łąkotki związana jest z niskim ryzykiem. Komplikacje są rzadkie.