Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

Jeśli dotychczasowe badania wykazały, że możesz mieć raka piersi, lekarz najprawdopodobniej skieruje Cię na biopsję cienkoigłową. Podczas zabiegu pobiera się niewielką ilość tkanki piersi lub płynu z podejrzanego płynu. Następnie sprawdza się tę próbkę pod kątem komórek rakowych.

Jak wygląda biopsja cienkoigłowa piersi?

To zabieg małoinwazyjny, dlatego zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Lekarz może w niektórych przypadkach zastosować miejscowy środek znieczulający. Igła używana do biopsji jest jednak tak cienka, że podanie znieczulenia może sprawić większy ból.

Podczas zabiegu leżysz nieruchomo na plecach. Jeśli lekarz wykonuje biopsję pod kontrolą USG, możesz poczuć nacisk głowicy aparatu USG. Kiedy igła znajdzie się we właściwym miejscu, specjalista za pomocą strzykawki wyciągnie niewielką ilość tkanki i/lub płynu. Może to kilkakrotnie powtórzyć. Po wykonaniu biopsji przykrywa obszar sterylnym opatrunkiem lub bandażem. Pobranie każdej próbki zajmuje zwykle 15 sekund. Cała procedura twa około 20-30 minut, jeśli używa się ultradźwięków.

Po zabiegu

Lekarz lub pielęgniarka poinformuje Cię, jak dbać o miejsce biopsji i co możesz robić, a czego nie, gdy się goi. Czasami pojawia się krwawienie, zasinienie lub obrzęk. W związku z tym, może Ci się wydawać, że guzek się powiększył. Najczęściej nie ma czym się martwić, a wspomniane objawy z czasem ustępują.

Jeśli odczuwasz ból po zabiegu, zażyj środek przeciwbólowy bez recepty, taki jak paracetamol. Zrezygnuj z aspiryny, ponieważ rozrzedza krew, zwiększając ryzyko krwawienia i siniaków. Po biopsji może pojawić się minimalne, tymczasowe krwawienie lub zasinienie, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe lub olej rybny. Nie pozostawia blizny na skórze. Co ważne, ryzyko infekcji jest niewielkie.

Na czym polega biopsja cienkoigłowa piersi?

Dlaczego lekarz może skierować Cię na zabieg?

Jeśli lekarz wyczuje guzek w czasie badania fizykalnego, najprawdopodobniej skieruje Cię na biopsję cienkoigłową piersi. Można ją wykonać także wtedy, gdy przyjmujesz leki rozrzedzające krew (antykoagulanty). Zabieg pomaga zdiagnozować zmianę bez konieczności przerywania leczenia. Nie musisz specjalnie się do niego przygotować.