Jonizator czy nawilżacz powietrza – co wybrać?
Zbliża się sezon grzewczy, a razem z nim pojawia się temat nawilżenia oraz czystości powietrza w mieszkaniach i domach. Podpowiadamy więc jakie urządzenia wybrać, by dało się o to efektywnie zadbać? Od jakiegoś czasu trwają spory jakie urządzenie wybrać, by najlepiej o to zadbać. Wybór będzie uzależniony od potrzeb, warunków panujących w mieszkaniu po tym jak ogrzewanie zostanie włączone. Bo wtedy ten problem się nasila i będzie potrzebna większa uwaga.
Kiedy wybierać nawilżacz?
Dawniej w każdym mieszkaniu standardem było wieszanie na grzejnikach pojemników z woda, która miała powoli odparować. W taki sposób radzono sobie z wysuszeniem powietrza. Nadal wiele osob uważa, że to najlepsza metoda na podnoszenie wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych. Niestety okazuje się, że to nie będzie wystarczające i nie uzyska się należytych parametrów.
Najlepsze warunki dla naszego zdrowia to temperatura pomiędzy 20 a 22 stopnie Celsjusza i wilgotność na poziomie 40-60%. Przy niskiej wilgotności na poziomie 20% pierzchną usta, pieka oczy, boli glowa i pojawiają się problemy z zasypianiem. Z powodu wysuszonej śluzówki nosa czy gardła będziemy częściej łapać katar, kaszel oraz inne infekcje, ponieważ nie będziemy mieli ochrony przed patogenami. Warto więc zastanowić się wtedy nad wybraniem należytego nawilżacza powietrza. Trzeba pamiętać, że jeśli wilgotność będzie powyżej 70% to sprzyja rozwojowi bakterii oraz pleśni, powoduje rozwinięcie się chorób. Do monitorowania wielkości wilgotności warto mieć higrometr, z którego odczytywać można wyniki i regulować pracę urządzenia.
Typy i funkcje nawilżaczy
Przy wyborze musimy zwracać uwagę na kilka istotnych spraw. Pierwsza z nich to dopasowanie urządzenia do wielkości pomieszczenia, w którym będzie ono używane. Zazwyczaj producent podawać będzie taką informację na opakowaniu. Druga sprawa to funkcje jakie urządzenie posiada, a więc czy wylączy się gdy skończy się woda, czy ma termostat, dzięki czemu włączy się i wyłączy właśnie wtedy kiedy praca będzie potrzebna. Dodatkowo czy może również rozprowadzać substancje, które zatrzymują rozwój grzybów i bakterii.
Ze względu na sposób działania nawilżacze dzielimy następująco:
- Nawilżacz parowy – woda będzie podgrzewana, co niszczy cześć bakterii i dzięki rozpyleniu pary może nieznacznie podnosić temperaturę w pomieszczeniu, co może być wadą albo zaletą w zależności od tego jakie oczekiwania ma dana osoba.
- Nawilżacz ewaporacyjny – to bardziej energooszczędne rozwiązanie, woda wydobywająca się daje wrażenie chłodu, można go również wykorzystywać w ramach aromaterapii. Wada będzie to, że w trakcie działania pojawia się szum, co może zmniejszać komfort użytkowania na co dzień danego urządzenia.
- Nawilżacz ultradźwiękowy – zazwyczaj użytkownik sam decyduje czy będzie wypuszczał zimą czy ciepła pare, będzie cichym urządzeniem oraz energooszczędnym, wymaga jednak częstego czyszczenia i konserwacji niż w przypadku wcześniej przedstawianych propozycji.
Kiedy wybrać jonizator?
Jonizator nie wpływa na wilgotność powietrza, ale jego zadaniem jest produkowanie jonów ujemnych. Tworzone przez urządzenia elektryczne jony dodatnie utrzymują bakterie, wirusy i alergeny. Jonu ujemne sprawiają, że te zanieczyszczenia opadają na ziemię i nie będziemy ich wdychać. Dzięki temu będziemy więc mieli gwarancje, że powietrze w naszych pomieszczeniach jest na wyższym poziomie. Zdecydowanie łatwiej będzie można unikać przykrych przeziębień i złego samopoczucia przy użyciu dobrego jonizatora powietrza.