Mechaniczne czyszczenie soczewek kontaktowych – na czym polega?

Soczewki długoterminowe są najczęściej wybieranym rodzajem szkieł kontaktowych. Aby ich użytkowanie było bezpieczne, soczewki należy codziennie dokładnie czyścić. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie z ich powierzchni osadów, które mogą stać się przyczyną dyskomfortu oraz chorób oczu. Do czyszczenia soczewek przeznaczone są specjalne płyny wielofunkcyjne.

Czyszczenie soczewek kontaktowych

Właściwe czyszczenie soczewek kontaktowych polega na ich umieszczeniu w zagłębieniu dłoni i naniesieniu niewielkiej ilości płynu do czyszczenia. Powierzchnię soczewek należy delikatnie pocierać opuszkiem palca kolistymi ruchami przez ok. 10-20 sekund. Następnie obie soczewki należy przepłukać płynem oraz umieścić je w pojemniku wypełnionym preparatem.

Istotne jest nie tylko czyszczenie samych szkieł kontaktowych, ale także pojemnika. Zaleca się, aby regularnie opróżniać go z płynu, przemyć jego wnętrze świeżą porcją produktu oraz pozostawić do wyschnięcia. Raz w tygodniu warto mechanicznie wyczyścić pojemnik usuwając z jego wnętrza osady za pomocą patyczka higienicznego zamoczonego w płynie do czyszczenia soczewek.

Mechaniczne czyszczenie soczewek kontaktowych – na czym polega?

Podstawowe zasady czyszczenia soczewek

Przed każdym dotknięciem soczewek należy starannie umyć ręce delikatnym mydłem, opłukać je wodą oraz wytrzeć dłonie ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków. Soczewek nie należy przechowywać ani czyścić za pomocą wody, soli fizjologicznej i innych produktów do tego nieprzeznaczonych. Płyn do przechowywania soczewek powinien być regularnie wymieniany na świeży, a sam pojemnik na nowy raz w miesiącu.

Dlaczego warto oczyszczać soczewki mechanicznie?

Według badań naukowych mechaniczne pocieranie soczewek pozwala na usunięcie z ich powierzchni 95% bakterii. Pominięcie tego etapu może więc skutkować mniejszym komfortem noszenia soczewek oraz prowadzić do rozwoju infekcji oczu. Czyszczenie mechaniczne poprzez pocieranie jest także zalecane w przypadku stosowania płynów, które tego nie wymagają, gdyż daje gwarancję usunięcia z ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, w tym także niewidocznych gołym okiem bakterii.