Dieta keto - jakie warzywa i owoce można jeść?

W ostatnich latach wśród osób decydujących się na różnego rodzaju zmiany w jadłospisie, stała się dieta keto. Dieta keto to dieta wysokotłuszczowa, umiarkowanie białkowa i nisko węglowodanowa. Polega ona na zmniejszeniu spożycia węglowodanów do zaledwie 5% dziennego spożycia kalorii, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia tłuszczu do około 70%. Ta zmiana w konsumpcji makroskładników wprowadza organizm w stan metaboliczny znany jako ketoza, która pomaga spalać tłuszcz jako paliwo zamiast węglowodanów.

Owoce i warzywa, a dieta keto

Stosowanie diety keto nie oznacza, że musisz zrezygnować z jedzenia owoców i warzyw! Z tych produktów można stworzyć wiele pysznych, zdrowych posiłków. Jeśli chodzi o warzywa i owoce na diecie keto, niektóre są lepszym wyborem niż inne. Powinieneś skupić się na jedzeniu głównie nieskrobiowych warzyw, takich jak zielenina (np. szpinak, jarmuż i rukola), warzyw krzyżowych (np. brokuły, kalafior i brukselka) oraz innych opcjach low-carb, takich jak grzyby, cebula, papryka i pomidory. Jeśli chodzi o owoce, trzymaj się jagód, takich jak borówki, maliny, jeżyny, truskawki itp., które mają niższą zawartość cukru niż inne owoce. Wybierz również awokado ze względu na jego zdrowe tłuszcze i zawartość błonnika.

Dieta keto - jakie warzywa i owoce można jeść? 

Czy owoce i warzywa w czasie diety keto dostarczają odpowiednich witamin?

Wszystkie owoce i warzywa na diecie keto można bez problemu połączyć w pyszne, zdrowe posiłki. Owoce takie jak awokado, jagody i melon są doskonałym źródłem witamin i minerałów, podczas gdy warzywa takie jak jarmuż, szpinak i kalafior dostarczają błonnika i przeciwutleniaczy. Łączenie tych pokarmów w posiłki może pomóc Ci uzyskać składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm, pozostając w granicach diety niskowęglowodanowej. Sałatki to łatwy sposób na połączenie wielu owoców i warzyw w jednym daniu. Zupy również oferują wiele możliwości tworzenia satysfakcjonujących dań keto. Na przykład, możesz zrobić kremową zupę kalafiorową z plasterkami awokado lub bulion na bazie warzyw z grzybami i cukinią. Z odpowiednią mieszanką składników, każda kombinacja owoców i warzyw może stać się częścią pysznego posiłku, który pasuje do Twojego keto stylu życia!