Kim jest ortopeda, czym się zajmuje i jakie schorzenia leczy?

Ortopeda to lekarz specjalista, którego praca koncentruje się wokół układu ruchu człowieka. Zgłaszają się do niego pacjenci mający różnego rodzaju problemy z funkcjonowaniem układu ruchu – od złamań, skręceń i zwichnięć, przez problemy z kręgosłupem, na bólach w plecach i kończynach o niezidentyfikowanym podłożu kończąc. Do specjalisty tego warto wybrać się na wizytę zawsze, kiedy jesteśmy zaniepokojeni funkcjonowaniem naszego układu ruchowego. W jego gabinecie otrzymamy bowiem potrzebną pomoc.

Jakimi problemami zdrowotnymi zajmuje się ortopeda?

Ortopeda większości osobom kojarzy się z lekarzem, do którego należy zgłosić się w przypadku doznania urazu w obrębie kończyn. I rzeczywiście, jego gabinet najczęściej odwiedzają pacjenci, którzy podejrzewają u siebie złamanie kończyny górnej lub dolnej, zwichnięcie stawu lub skręcenie np. kostki. Nie są to jednak jedyne problemy zdrowotne, które jest w stanie rozwiązać dobry lekarz ortopeda!

Ortopedia jest bowiem szeroką i bardzo złożoną specjalizacją, która koncentruje się na funkcjonowaniu oraz problemach dotyczących całego układu ruchu człowieka. W jego skład wchodzą nie tylko kończyny górne i dolne, lecz także kręgosłup, szyja oraz budujące je mięśnie, ścięgna i kości. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się więc diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką wszystkich możliwych schorzeń i urazów w ich obrębie.

Nie sposób wymienić wszystkich chorób i problemów zdrowotnych, z którymi warto zgłosić się do ortopedy. Do najpowszechniej występujących należą jednak złamania, zwichnięcia i skręcenia, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, karku oraz kończyn, łokieć tenisisty, wady kręgosłupa, nowotwory kości, zespół cieśni nadgarstka i wiele innych problemów zdrowotnych.

Kim jest ortopeda, czym się zajmuje i jakie schorzenia leczy?

Kiedy umówić się na wizytę w gabinecie ortopedycznym?

Do ortopedy zgłaszają się głównie osoby, które doznały nagłego wypadku i wymagają natychmiastowej pomocy lekarza specjalisty. Wielu pacjentów, których dolegliwości nie pojawiły się nagle i nie są dotkliwe, zwleka jednak z umówieniem się na wizytę. Dotyczy to w szczególności pacjentów cierpiących z powodu bólu w obrębie pleców lub kończyn.

Wielu z nich liczy bowiem na to, że ból sam minie i nie ma potrzeby jego konsultowania ze specjalistą. Nie zawsze tak jednak jest, a dolegliwości zamiast znikać, ulegają stopniowemu pogorszeniu. Ich leczenie w zaawansowanym stadium może natomiast potrwać znacznie dłużej, jednocześnie narażając pacjenta na dyskomfort i złe samopoczucie przez znacznie dłuższy czas.

Aby temu zapobiec, warto zgłosić się do ortopedy od razu, kiedy dostrzegamy u siebie symptomy mogące świadczyć o problemach w obrębie układu ruchu. Zalicza się do nich m. in. ból, który nie mija w ciągu kilku dni, problemy z precyzyjnym wykonywaniem czynności manualnych, drżenie rąk, drętwienie kończyn oraz ogólne osłabienie siły mięśniowej. Problemy takie wymagają dokładniejszej diagnostyki, którą zleci właśnie ortopeda.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej: ortopedakrakow.com