Jak ochronić dziecko przed pneumokokami? Sprawdź, jaką szczepionkę wybrać i poznaj przydatne informacje na ten temat

Szczepionka przeciwko pneumokokom to niezwykle ważne narzędzie w walce z powikłaniami, jakie mogą spowodować np. zapaleniem płuc czy nawet opon mózgowo rdzeniowych. Obecnie pneumokoki są coraz bardziej odporne na antybiotyki, a szczepienie dziecka do 2 roku życia pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania. W dalszej części prezentujemy wszystkie istotne informacje o szczepieniu przeciwko pneumokokom.

Jak ochronić dziecko przed pneumokokami? Sprawdź, jaką szczepionkę wybrać i poznaj przydatne informacje na ten temat

 

Dwa rodzaje szczepionek — decyzja lekarza

Obecnie na rynku istnieją dwa rodzaje szczepionek. Są to Szczepionki — skoniugowana i polisacharydowa. Pierwszy typ podaje się dzieciom do 2 roku życia, a jej koszt waha się między 300 zł. a 400 zł. Szczepionka ta chroni dziecko przed trzynastoma lub dziesięcioma rodzajami pneumokoków oraz powinna być podana między 2 a 6 miesiącem życia. Optymalny jest drugi miesiąc. Szczepionki polisacharydowe podaje się dzieciom powyżej 2 roku życia a ich koszt to ok. 80 zł. Chronią one dzieci przed 23 rodzajami pneumokoków. To od decyzji lekarza zależy która szczepionka zostanie podana, a ogólna decyzja o ew. szczepieniu jest podejmowana na podstawie wielu czynników.

 

Grupa ryzyka

Mówiąc o pneumokokach, musimy powiedzieć też o grupie ryzyka, w której mogą znajdować się dzieci. Z pewnością będą do takiej grupy należały dzieci chorujące przewlekle na choroby płuc, choroby metaboliczne np. cukrzycę, przewlekłe choroby z sercem lub mające obniżoną odporność. W grupie ryzyka znajdują się też dzieci z wirusem HIV oraz dzieci, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży lub ważyły mniej niż 2500 g.

 

Jak przebiega proces szczepienia?

Proces szczepienia przebiega nieco inaczej niż szczepień obowiązkowych. Pierwszy krok wykonać muszą rodzice, zapisując się odpowiednio wcześniej do pediatry. Następnie dziecko jest badane, a my musimy przedstawić pełną dokumentację medyczną oraz opowiedzieć o wszystkich problemach zdrowotnych. Jeśli lekarz zadecyduje o słuszności szczepienia, wybierze też szczepionkę. Musimy zakupić ją samodzielnie. Możemy zrobić to czasami w danym ośrodku zdrowia. Jeśli będziemy kupować ją osobiście, należy przechowywać ją w odpowiedniej niskiej temperaturze. Następnie należy zgłosić się na szczepienie. Po nim należy pozostać ok. 30 min - 1h na terenie ośrodka zdrowia i sprawdzić, czy nie wystąpiły u dziecka objawy uboczne. Ostatnim tematem jest monitorowanie stanu dziecka przez kilka tygodni po szczepieniu i zgłaszanie ew. podejrzanych objawów. W zależności od szczepionki szczepienie będzie wykonane raz (u starszych dzieci) i kilkukrotnie u młodszych, o czym należy względnie pamiętać.