Laser wysokoenergetyczny – kiedy stosować?
Należy zacząć od tego, że laser wysokoenergetyczny to innowacyjna technologia, która została oparta na terapii laserowej niskiej mocy (LLLT). Laser wysokoenergetyczny jest zalecany przy różnych wskazaniach klinicznych od urazów i stanów zapalnych poprzez zmiany zwyrodnieniowe stawów. To bardzo często wykorzystywana metoda leczenia w gabinetach rehabilitacyjnych. Zabieg ten wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Jak działa laser wysokoenergetyczny?
Z pewnością laser wysokoenergetyczny bardzo mocno oddziałuje na tkankę, docierając w głąb ogniska bólowego. Terapia ta umożliwia szybkie, nieinwazyjne i efektywne działanie. Skupia się nie tylko na leczeniu objawów, ale także na ich dolegliwościach. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Laser ten emituje harmonijne i monochromatyczne światło laserowe, które trafia do skóry, wywołując w tkance falę fotomechaniczną. W trakcie tego dodatkowo oddziałuje stymulująco na wolne zakończenia nerwowe i inne receptory bólu, co sprawia, że pacjent odczuje natychmiastową ulgę. Zabieg wpływa także pobudzająco na układ krwionośny i limfatyczny, powodując lepsze gojenie się ran i leczenie urazów. Laser wykorzystuje się w leczeniu bólu przewlekłego i ostrego.
Kiedy stosować ten zabieg?
Zaleca się go w terapii przeróżnych dolegliwości. Mowa tutaj o różnych urazach, kontuzjach sportowych (naderwaniach, naciągnięciach, zwichnięciach czy skręceniach), zmianach zwyrodnieniowych stawów, zespołach bólowych kręgosłupa (dyskopatia), zespołach przeciążeniowych (łokieć tenisisty czy golfisty), ostrodze piętowej, terapii punktów spustowych, terapii powięzi, bliznach czy otwartych ranach.
Jakie efekty przyniesie tego typu terapia?
Efekty tej terapii są uwarunkowane miejscem, na które stosuje się urządzenie. Jednym z podstawowych efektów terapii jest minimalizacja bólu nawet już po pierwszym zabiegu, ograniczenie obrzęków, stanów zapalnych oraz stymulacja chrząstek stawowych. Do dodatkowych rezultatów należy działanie biostymulujące, przeciwzapalne, rozszerzanie działań krwionośnych, co powoduje wzrost dostarczania składników odżywczych poprzez układ krążenia.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu laserem wysokoenergetycznym?
Nie należy jej stosować w przypadku chorób nowotworowych, czynnej gruźlicy płuc, skłonności do krwawień, stanach gorączkowych, ciąży, arytmii i niewydolności krążeniowej, nadwrażliwości na światło, cukrzycy nieustabilizowanej, epilepsji, ran otwartych, zaburzeń czucia w miejscu terapii, okolic oczu, chorób bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych oraz implantach metalowych i elektronicznych.
Naświetlania są również niewskazane wobec poszczególnych miejsc takich jak gruczoły wydzielania wewnętrznego, miejsca wczepienia implantów, okolice głowy u pacjentów z epilepsją, tatuaże, miejsca posmarowane maściami czy kremami, miejsca poddane wcześniej terapii podnoszącej temperaturę np. diatermia czy ultradźwięki oraz okolice nadbrzusza u kobiet w trakcie krwawienia miesiączkowego.