Higiena jamy ustnej: jak dbać o zęby dziecka?

Zdrowe zęby są ważne dla ogólnego stanu zdrowia Twojego dziecka. Pomagają dziecku jeść i rozmawiać. Dobra pielęgnacja jamy ustnej pomaga ustalić właściwe nawyki dentystyczne, gdy dziecko rośnie. Słaba higiena jamy ustnej może prowadzić do stanu zapalnego, chorób lub innych problemów z zębami.

Przydatne wskazówki

Te wskazówki mogą pomóc w higienie jamy ustnej.

  • Pozwól dzieciom wybrać własną szczoteczkę do zębów. Mogą wybrać taką, która ma ulubiony kolor lub postać.
  • Pozwól dzieciom wybrać pastę do zębów. Mogą poszukać swojego ulubionego smaku.
  • Czytaj książki lub oglądaj filmy, które dotyczą higieny jamy ustnej.
  • Użyj timera. Wtedy będziesz pewny, że dzieci myją zęby przez 2 minuty lub włącz ich ulubioną piosenkę, aby monitorować czas.
  • Nagradzaj dzieci za dobrą pielęgnację jamy ustnej. Nie dawaj niezdrowego jedzenia lub słodkich przekąsek. Lepiej zaoferuj coś zdrowego lub prostego, np. plasterki jabłka.
  • Zaplanuj dobrą zabawę po wizycie u dentysty.

Higiena jamy ustnej: jak dbać o zęby dziecka?

Droga do poprawy zdrowia

Rola fluoru

Fluor jest ważny dla zdrowia zębów dziecka. Wiadomo, że zmniejsza ubytki w zębach dzieci (mlecznych) i u dorosłych (stałych). Pomaga także wzmocnić zęby poprzez utwardzanie szkliwa. Większość dzieci otrzymuje fluor w wodzie pitnej. Często woda z miejskich wodociągów jest wzbogacona fluorem. Dobre filtry do wody nie usuwają fluoru i można je bez problemu stosować. Nie wybierajmy natomiast odwróconej osmozy.

Jednak zbyt duża ilość fluoru może powodować plamy na zębach i jest szkodliwa dla dziecka. Upewnij się, że dziecko nie połyka pasty do zębów z fluorem ani płynu jamy ustnej. Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dotyczącymi suplementów fluorkowych.

Szczotkowanie i nitkowanie

Higiena jamy ustnej powinna rozpocząć się już w młodym wieku. Małe dziecko w wieku 1-2 lat powinno używać miękkiej szczoteczki do zębów. Myj zęby wodą co najmniej dwa razy dziennie. Możesz również dodać niewielką ilość pasty do zębów, która nie zawiera fluoru. Taka pasta jest bezpieczna dla dzieci. Gdy dziecko jest wystarczająco duże, by wypluć pastę, wybierz z fluorem. Używaj małej ilości. Naucz swoje dziecko czyścić zęby, dziąsła i język. Poproś lekarza lub dentystę o wskazanie właściwego sposobu mycia zębów.

Twoje dziecko będzie prawdopodobnie potrzebować pomocy w szczotkowaniu, dopóki nie skończy 7 lub 8 lat. Wtedy może już zacząć używać większej szczoteczki do zębów. Należy ją zmieniać co 3-6 miesięcy lub wtedy, gdy włosie wygląda już na zużyte. Dzieci powinny myć zęby przez 2 minuty. Nitkowanie zębów jest kolejnym kluczowym elementem rutynowej pielęgnacji jamy ustnej. Dziecko powinno używać nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie.

Higiena jamy ustnej: jak dbać o zęby dziecka?

Ubytki

Ubytki to otwory, które powstają w zębach. Mogą wystąpić, gdy bakterie gromadzą się w ustach. Cukier w pożywieniu i napojach zamienia się w kwas, które może uszkadzać zęby. Ubytki są powszechne u dzieci, które nie dbają o właściwą higienę jamy ustnej. Do najczęstszych przyczyn ubytków możemy zaliczyć:

  • białe lub brązowe plamy na zębach,
  • szczególne potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej,
  • brak regularnych wizyt u dentysty,
  • dziecko jest wcześniakiem lub miało niską wagę urodzeniową.

Dieta

Dzieci, które jedzą dużo słodkich pokarmów i piją słodkie napoje i soki owocowe, są narażone na duże ryzyko ubytków. Dlatego ważne jest, aby dbać o prawidłową dietę. Nie powinna zawierać dużej ilości cukru. Ogranicz słodkie przekąski i napoje między posiłkami. Jeśli Twoje dziecko zjadło coś słodkiego, powinno później umyć zęby.

Guma do żucia jest bezpieczna dla starszych dzieci. Może zapewnić takie korzyści jak:

  • wzmocnienie szczęki,
  • pomaga w produkcji śliny,
  • zmywa kawałki jedzenia,
  • usuwa kwas, który powoduje próchnicę,
  • odświeża oddech.

Jednak guma zawierająca cukier również może powodować ubytki. Dlatego ogranicz jej ilość lub wybierz gamę kauczukową.

Bezpieczeństwo ust

Bezpieczeństwo jest kolejnym ważnym elementem higieny jamy ustnej. Jeśli Twoje dziecko uprawia sport, powinno nosić ochraniacz na usta. Jest to miękki i plastikowy uchwyt, który zakrywa zęby, a czasami też usta. Pomaga chronić usta dziecka przed urazami. Porozmawiaj o tym z dentystą.

Rzeczy do rozważenia

To normalne, że dzieci ssają kciuki, palce lub smoczek. Większość dzieci sama porzuca ten nawyk w wieku 4 lat. Długotrwały nawyk może powodować problemy z prostym zgryzem. Porozmawiaj z dentystą, jeśli dziecko nie oduczyło się ssania. Ten nawyk może bowiem prowadzić do poważnych problemów.

Higiena jamy ustnej: jak dbać o zęby dziecka?

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysta powinna mieć miejsce w okolicach pierwszych urodzin. Dzięki temu stomatolog może wcześnie wykryć ewentualne problemy z zębami u malucha. Dentysta porozmawia z Tobą o właściwej pielęgnacji jamy ustnej.

Wizyty u dentysty od najmłodszych lat pomoże dziecku czuć się komfortowo w gabinecie stomatologicznym. Wpaja również dobry zwyczaj regularnych badań dentystycznych. Każdy powinien odwiedzać dentystę przynajmniej dwa razy w roku.

Skontaktuj się ze swoim dentystą natychmiast, gdy:

  • Twoje dziecko boli ząb lub cierpi na infekcję jamy ustnej,
  • Twoje dziecko straci stały ząb. Włóż go do mleka i zabierz dziecko ze sobą. Jest szansa, na włożenie zęba do dziąsła.

O co warto zapytać lekarza?

  1. Czy dziecko musi przyjmować doustne suplementy z fluorem?
  2. Jaki jest najlepszy rodzaj szczoteczki do zębów dla dziecka?
  3. Czy dziecko może używać płynu do płukania jamy ustnej?
  4. Czy dziecko jest bardzo narażone na ryzyko ubytków?
  5. Jak często dziecko powinno odwiedzać dentystę?
  6. Czy zdjęcia rentgenowskie zębów są bezpieczne dla dziecka?
  7. Czy dziecko może żuć gumę?