W jaki sposób diagnozuje się raka piersi?

Lekarze często stosują dodatkowe testy w celu wykrycia lub zdiagnozowania raka piersi. Mogą Cię skierować do onkologa albo chirurga. Nie oznacza to jednak, że masz nowotwór. Warto jednak wcześniej zdiagnozować problem. Wtedy zwiększa się szansa na całkowite wyleczenie.

Mammografia

Mammogram jest zdjęciem rentgenowskim piersi. Może być stosowany do sprawdzania raka piersi u kobiet, które nie mają niepokojących objawów. Jest też zalecany, jeśli masz guzek w piersi lub inny symptom nowotworu. 

Mammografia pomaga zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka piersi wśród kobiet w wieku 40-70 lat. Pokazuje małe guzy, których nie można wyczuć. Mammogramy mogą również wykazywać inne nieprawidłowości.

Jak przygotować się do mammografii? Omów z lekarzem wszelkie niepokojące objawy. Wspomnij, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W obu przypadkach specjalista prawdopodobnie zaleci odroczenie tego badania. Jeśli możesz, umów się na mammografię w ciągu 2 tygodni od zakończenia miesiączki. Zrezygnuj z kofeiny na tydzień przed badaniem. Pamiętaj, by nie zażywać leków przeciwbólowych bez recepty w dniu testu. W tym dniu nie używaj też dezodorantu, antyperspirantu i perfum. Pozostawiają na skórze pozostałości, które mogą tworzyć plamy na zdjęciu rentgenowskim.

W jaki sposób diagnozuje się raka piersi? 

Biopsja piersi

To ekstrakcja tkanki z piersi. Jeśli lekarz wykryje grudki, zwapnienia, zmiany w węzłach chłonnych lub inne nieprawidłowości, często może ustalić, czy dana zmiana jest łagodna, czy złośliwa, jedynie na podstawie biopsji.  Usunięta tkanka jest badana pod kątem komórek rakowych.

Zasadniczo istnieją dwa różne rodzaje procedur ekstrakcji tkanek:

  • Minimalnie inwazyjna: wykonywana w sposób ukierunkowany lub pod kontrolą rentgenowską albo ultradźwiękową oraz w znieczuleniu miejscowym.
  • Otwarta (chirurgiczna): wskazana, gdy mają zostać usunięte większe ilości tkanki. Przeprowadzana jest w znieczuleniu. Dlatego konieczny jest krótki pobyt w szpitalu.

Cienkoigłowa biopsja piersi w Warszawie sprawdza się najlepiej w przypadku wyczuwalnych zmian. Jest bezbolesna.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne oprócz mammografii jest jednym z najważniejszych metod obrazowania. Powinna ją uzupełniać, a nie zastępować. Nie jest też środkiem kontroli. Można ją wykorzystać do rozróżnienia różnych chorób piersi, takich jak łagodny lub złośliwy guz albo torbiel wypełniona płynem. 

USG piersi jest wskazane w następujących sytuacjach:

  • Jeśli wyniki mammografii są niejednoznaczne.
  • Jako narzędzie diagnostyczne  podczas ciąży lub karmienie piersią oraz u młodych kobiet, ponieważ badanie jest wolne od promieniowania.
  • Zmiany w tkance piersi (grudki, obrzęk, ból w klatce piersiowej, wydzielanie płynów),
  • Podczas pobierania próbek tkanek  i nakłuwania wypełnionych płynem tkanek.
  • Jako dodatek do mammografii z gęstą tkanką gruczołową.

W jaki sposób diagnozuje się raka piersi? 

Rezonans magnetyczny (MRI)

Jest jedną z popularnych metod obrazowania. Nie potrzebuje promieni rentgenowskich. Wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do generowania szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Dostarcza informacji o lokalizacji i wielkości guza.