Róże - odmiany ogrodowe
Róże prezentują się najpiękniej, dlatego powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, na szczęście jest duży wybór. Zdecydowanie najlepiej skupić się na różach ogrodowych, których zadaniem jest ozdobienie przydomowego terenu i roznoszenie się pięknych zapachów. To właśnie krzewy ogrodowe są najbardziej popularne, jednocześnie również najstarsze jeśli chodzi o rośliny typowo ozdobne. Uprawia się je od prawie 5000 lat, zaskakujące – prawda? Obecnie na całym świecie występuje co najmniej 200 dzikich gatunków, a 20000 szlachetnych.
Popularność róż – niewątpliwe atuty
Wymieniając największe zalety róż trzeba wskazać imponująco piękne kwiaty, zniewalający zapach i długi czas kwitnienia. To wszystko tworzy idealną odpowiedź na pytanie, dlaczego róże uznawane są za królowe kwiatów. Każdy miłośnik tych wyjątkowych roślin może być spokojny, ponieważ znajdzie odmianę, która spełni jego oczekiwania w 100 procentach. Zasadniczo wyróżnia się aż 7 grup róż: wielkokwiatowe, miniaturowe, rabatowe, okrywowe, parkowe, angielskie i pnące. Najbardziej liczne są pierwsze, a wybiera się je głównie ze względu na to, że ich kwiaty osiągają dużą średnicę, ponadto krzewy są dość wysokie. Mogą osiągnąć nawet 120 centymetrów, ponadto często kuszą pięknym zapachem. Kwitną wielokrotnie, maksymalnie do jesieni, a na zimę trzeba je właściwie zabezpieczyć. Kolejnym rodzajem są róże miniaturowe, które zgodnie z nazwą są niskimi krzewami, ale kwitną przez cały sezon. Nie mają szczególnie dużych wymagań w zakresie pielęgnacji, jednocześnie wykazują się dużą wytrzymałością na niskie temperatury i choroby kwiatowe. Sprawdzą się w skalniakach, doniczkach stawianych na parapecie, balkonie lub tarasie oraz niskich rabatach.
Rodzaje róż
Róże rabatowe to kolejna interesująca odmiana kwiatów, nazywana często wielokwiatową, ponieważ silnie się rozkrzewia. Przy dość małej wysokości prezentuje się nad wyraz okazale, można powiedzieć, że jest niepozorna. Może pojawić się nawet kilkadziesiąt kwiatów na jednym pędzie, co często prezentuje się niezwykle pięknie. Okres kwitnienia przypada na okres od czerwca aż do późnej jesieni, róża rabatowa jest odporna na ujemne temperatury. Róże okrywowe natomiast uznawane są za wyjątkowe kwiatowe kobierce, ponieważ wyróżniają się bardzo długimi pędami. Duża ilość kwiatów i skłonności do płożenia sprawiają, że pokrywają ziemię w najbliższym otoczeniu, stąd wzmianka o kobiercach. Mają niewielkie wymagania, dlatego cieszą się dość dużą popularnością. Róże parkowe również obficie kwitną, mogą ale nie muszą powtarzać kwitnienia. Do utrzymywania się nie potrzebują obecności podpór, mają proste, sztywne pędy. Często pełnią funkcję nieformowanych żywopłotów, dlatego prezentują się pięknie. Do wyboru pozostają jeszcze róże angielskie, które są krzyżówką starych i nowych odmian. Niektóre cechy pochodzą z dawnych odmian, inne natomiast ze świeżo powstałych. Niestety, nie zawsze są w stanie wytrzymać ujemne temperatury. Ostatnią odmianą róż jest pnąca, jak sama nazwa wskazuje wymaga obecności podpór. Nie są w stanie samoistnie się owinąć, dlatego sadzi się je najczęściej przy ogrodzeniach, ścianach, altanach.