Jakie pomoce szkolne są niezbędne dla dzieci?
Każda osoba, będąca rodzicem jest w pełni świadoma istotności rozwoju swojego dziecka. Prawidłowy rozwój dziecka musi iść w parze nie tylko z odpowiednim wychowaniem, ale otaczaniem go różnymi książeczkami czy przedmiotami. W okresie szkolnym to pomoce szkolne są nieodłącznym elementem w nabywaniu różnych wiadomości, umiejętności oraz kształtowaniu pasji. We współczesnym świecie pomocy tych nie brakuje, są dostępne w wielu sklepach, księgarniach czy w Internecie. Co zatem warto mieć we własnym domu?
Pomoce szkolne – co się w nich zawiera?
W kategorii „pomoce szkolne” znajdują się wszystkie przedmioty, które oddziałują na zmysły uczniów i pomagają im w łatwiejszym zrozumieniu otaczającego środowiska. Mowa tutaj o różnych produktach, przedmiotach oraz narzędziach. Do pomocy określanej mianem najstarszej zaliczyć można edukacyjną tablicę. Dzisiaj spotykamy się z różnymi pomocami naukowymi, które wspierają uczenie się dzieci różnych przedmiotów szkolnych i innych przydatnych umiejętności.
Do pomocy dydaktycznych można zaliczyć różne przedmioty zwyczajne takie jak tablice, rysunki, obrysy, fotografie, nagrania audio (melodie, audycje), obrazy oraz programy komputerowe. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę stąd wiele dzisiejszych pomocy przyjmuje formę gier planszowych, zabawek czy urządzeń, które wspierają w wchodzeniu w różne role, uczą prawidłowego kojarzenia oraz reakcji, które są przydatne w codziennym życiu.
Konieczność odpowiedniego dopasowania pomocy
Trzeba pamiętać, że pomoce szkolne muszą być odpowiednio dopasowane. Dzięki temu tworzą centrum bodźców zmysłowych, co przenosi się na większą efektywność zastosowanych form nauczania oraz samego procesu dydaktyczno-terapeutycznego. Nie zawsze najdroższe pomoce są najlepsze i najbardziej pożądane przez dzieci. Dobierając materiały dla dziecka trzeba kierować się jego zainteresowaniami oraz ulubionymi aktywnościami. Uczeń, który nie jest fanem gier planszowych nie ucieszy się z tego typu pomocy i w żaden sposób nie będzie go motywować do podjęcia aktywności z nią związanej, co nie będzie miało przełożenia w jego dalszym rozwoju. Warto wybierać te pomoce dydaktyczne, które z pewnością zachęcą do nauki.
Przykładowe pomoce dydaktyczne
Jedną z ciekawszych pomocy jest Czytający Długopis – Albik. Dzięki niemu jest możliwe odczytywanie interaktywnych książek. W serii znajduje się mnóstwo ciekawych pomocy. Godnymi uwagi są między innymi „Człowiek i przyroda” oraz „Wszechświat”.
Dla rodziców zmartwionych dziećmi, którzy nie chcą rysować szlaczków poleca się tablicę MagPad –Dots, która jest doskonała do usprawniania małej motoryki. Przygotowuje dłonie do nauki pisania, rysowania oraz odpowiedniego chwytu. Ponadto wspiera również naukę matematyki i kodowania.
Dla fanów gier planszowych odpowiednią pozycją będzie gra „Był sobie człowiek – Historia Polski”. To doskonała okazja do poznania historii naszego kraju. W nauce dzielnymi towarzyszami są bohaterowie z seriali, encyklopedii, a nawet komiksów.