Co warto wiedzieć o cukrzycy insulinozależnej?

Cukrzyca typu 1, zwana kiedyś cukrzycą młodzieńczą lub insulinozależną, jest chorobą przewlekłą. Trzustka wytwarza niewielką ilość insuliny lub wcale jej nie produkuje. Insulina jest hormonem potrzebnym do tego, aby cukier (glukoza) przedostał się do komórek w celu wytworzenia energii.

Chociaż cukrzyca typu 1 zwykle pojawia się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, może też pojawić się u dorosłych. Pomimo intensywnych badań na razie nie ma nią lekarstwa. Leczenie koncentruje się na zarządzaniu poziomem cukru we krwi za pomocą insuliny, diety  i stylu życia. Dzięki temu można zapobiec powikłaniom.

Co warto wiedzieć o cukrzycy insulinozależnej?

Podstawowe objawy

Objawy cukrzycy typu 1 mogą pojawić się nagle i zwykle obejmują:

  • zwiększone pragnienie,
  • często oddawanie moczu,
  • moczenie łóżek przez dzieci, które kiedyś nie miały takiego problemu,
  • ekstremalny głód,
  • niezamierzona utrata masy ciała,
  • drażliwość i zmiany nastroju,
  • zmęczenie i słabość,
  • niewyraźne widzenie.

Objawy zwykle rozwijają się bardzo szybko u młodych ludzi (w ciągu kilku dni lub tygodni). U dorosłych zwykle rozwijają się w ciągu kilku miesięcy.

Co warto wiedzieć o cukrzycy insulinozależnej?

Przyczyny

Cukrzyca typu 1 występuje w wyniku niezdolności organizmu do wytwarzania insuliny, która przenosi glukozę z krwi do komórek i wykorzystują ją do energii. Bez insuliny Twój organizm rozbije swój własny tłuszcz i mięśnie. To spowoduje utratę wagi. Może prowadzić do poważnego, krótkotrwałego stanu zwanego cukrzycową kwasicą ketonową. Krwiobieg staje się kwaśny i rozwija się niebezpieczny poziom odwodnienia. Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy (naturalna obrona organizmu przed infekcją i chorobą) traktuje komórki w trzustce jako szkodliwe i je atakuje.

Co warto wiedzieć o cukrzycy insulinozależnej?

Leczenie

Ważne jest, aby cukrzyca była diagnozowana jak najwcześniej. Wtedy będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie. Cukrzycy co prawda nie można wyleczyć, ale można utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi i kontrolować objawy. Dzięki temu możemy skutecznie zapobiegać problemom zdrowotnym, towarzyszącym często nieleczonej cukrzycy.

Jeśli zdiagnozowano u nas cukrzycę, zostaniesz skierowany do diabetologa. Zastosuje specjalistyczne leczenie i będzie monitorował cukier.

Jeśli nasz organizm nie może produkować insuliny, najprawdopodobniej będziemy potrzebować regularnych zastrzyków z insuliny. W ten sposób utrzymamy prawidłowy poziom glukozy. Nauczymy się, jak i to zrobić i jak dopasować ilość insuliny.

Zastrzyki z insuliną zazwyczaj występują w kilku różnych formach. Każda z nich działa nieco inaczej. Niektóre utrzymują właściwy poziom cukru cały dzień (długo działające), inne do ośmiu godzin (krótkotrwałe), a inne działają szybko, ale trwają krótko (szybko działające). Najprawdopodobniej będziemy potrzebować kombinacji kilku preparatów z insuliną.

Istnieją alternatywy dla zastrzyków z insuliny, ale mogą być stosowaną tylko przez niewielką grupę pacjentów:

  • terapia pompą insulinową - małe urządzenie stale pompuje insulinę (kontrolujemy tempo) do krwiobiegu przez igłę umieszczoną pod skórą,
  • przeszczep komórek wysp trzustkowych - zdrowe komórki produkujące insulinę z trzustki zmarłego dawcy są wszczepiane do trzustki osoby z cukrzycą typu 1,
  • całkowity przeszczep trzustki.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Zdrowy Diabetyk - przeczytaj u nas więcej na ten temat: cukrzyca insulinozależna.