Materac ortopedyczny przy bólach kręgosłupa. Jak wybrać odpowiedni?

Odpowiednio dobrany materac ortopedyczny jest niezwykle przydatnym akcesorium przy bólach kręgosłupa. Pozwala wyeliminować dolegliwości spowodowane snem w niewłaściwej pozycji oraz znacznie podnieść komfort wypoczynku dla osób cierpiących na problemy z plecami. Ogromny wybór materacy nie ułatwia jednak zakupu odpowiedniego i skutecznego wyrobu. Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca ortopedycznego?

Skuteczny materac ortopedyczny na bolący kręgosłup – twardy czy miękki?

Wybierając materac ortopedyczny, którego zadaniem będzie przyniesienie ulgi naszym bolącym plecom warto zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych cech. Materac ortopedyczny powinien bowiem utrzymywać nasz kręgosłup we właściwej pozycji w trakcie snu oraz posiadać odpowiednią twardość. Materac skuteczny w polepszaniu kondycji pleców nie może być zbyt miękki ani też zbyt twardy – najlepiej, aby jego gęstość była optymalna, aby mogła dawać właściwe podparcie plecom.

Zbyt miękki materac poznamy kradnąc się na nim na boku. W takiej pozycji nasz kręgosłup powinien znajdować się w pozycji prostej, co oceni osoba patrząca na naszą sylwetkę z tyłu. Układając się na wybranym materacu należy także ocenić jego twardość. Zbyt zbity materac może bowiem zaburzać krążenie krwi oraz nie jest w stanie odpowiednio dopasować się do indywidualnych kształtów naszego ciała. Elastyczny oraz odpowiednio twardy materac pozwoli z kolei rozluźnić się mięśniom, usprawni przepływ krwi w tkankach oraz pomoże w eliminowaniu dolegliwości bólowych, co docenią zwłaszcza osoby cierpiące na bóle kręgosłupa po przebudzeniu.

Materac ortopedyczny przy bólach kręgosłupa. Jak wybrać odpowiedni?

Jaki rozmiar i parametry powinien posiadać dobrze dobrany materac ortopedyczny?

Bardzo istotnym kryterium doboru materaca ortopedycznego jest także jego rozmiar, a konkretnie długość. Ma ona szczególne znacznie dla wysokich osób, które powinny pamiętać, że zarówno ich głowa, jak i stopy muszą w całości spoczywać na materacu w trakcie wypoczynku. Przydatną wskazówką, która ułatwi zakup materaca np. przez Internet jest doliczenie do naszego wzrostu ok. 20 cm i wybór wyrobu o zbliżonej długości.

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych materacy ortopedycznych, które skierowane są do osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Wybór najlepszego produktu uzależniony jest od rodzaju schorzenia, na które cierpimy, naszej wagi oraz wielu innych czynników. Przy zakupie materaca warto zwrócić jednak uwagę na takie podstawowe elementy, jak obecność w materacu stref twardości. W tym przypadku jeden materac jest podzielony na kilka stref o zróżnicowanej twardości, co pozwala na zaoferowanie poszczególnym częściom naszego ciała odpowiedniego wsparcia.

Ważną kwestią przy wyborze materaca odpowiedniego dla osób cierpiących z powodu bólów kręgosłupa jest także sam materiał, z którego wykonany jest materac ortopedyczny. W niwelowaniu dolegliwości bólowych występujących w obrębie kręgosłupa najlepszym wyborem będzie wysokoelastyczny materac piankowy specjalnie przeznaczony do użytkowania dla osób ciepiących na bóle pleców.