Zamrożony bark - przyczyny, objawy i sposoby leczenia.
Przyczyny powstawania schorzenia
Po raz pierwszy użyto tego określenia do opisania jednostki chorobowej w roku 1934. Chirurg Ernest Codman, Amerykanin, użył sformułowania "zamrożony bark" aby jak najdokładniej określić rodzaj zdiagnozowanego schorzenia. Do tej pory nie ustalono jednak jednoznacznej przyczyny powstawania tej dolegliwości.
Upatruje się jednak ich w np. przebytych do tej pory urazach lub zabiegach w okolicy barku, a także ewentualnych wadach postawy. Zamrożony bark, to jak ustalono zapalenie torebki stawowej stawu ramienno - łopatkowego, które uniemożliwia poruszanie barkiem w sposób naturalny. Co ciekawe, częstotliwość zachorowań na to schorzenie jest zdecydowanie większa u kobiet niż u mężczyzn i dotyczy przedziału wiekowego między 40 a 60 lat. Zauważono także, że schorzenie obejmuje zazwyczaj ten bark, który nie jest wiodącym.
Objawy i leczenie
Standardowym objawem związanym z tym schorzeniem jest ból w okolicy barku, nasilający się zwłaszcza w nocy. Trudności z położeniem się na obolałej stronie ciała, wywołane uporczywym bólem, powodują też trudności z zasypianiem, zatem znacznie pogarsza to jakość snu. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się również na odczuwanie bólu również w ciągu dnia, co znacznie utrudnia wykonywanie standardowych czynności.
Opisują ból jako początkowo kłujący na szczycie barku i stopniowo rozchodzący się w dół ramienia, aż do łokcia. Często także skarżą się na sztywność całego ramienia, a w skrajnych przypadkach powoduje to trudności np. z podaniem ręki czy szczotkowaniem włosów. Proponowane metody leczenia, to najczęściej w pierwszej kolejności odciążenie barku objętego schorzeniem, a także rehabilitacje i ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia mają także za zadanie pobudzić torebkę stawową do naturalnej pracy. Pomocne mogą się także okazać zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, laser czy też pole magnetyczne, które spowodują swoiste rozluźnienie napięcia oraz przyspieszą leczenie stanu zapalnego. Niezwykle ważna jest natomiast systematyczność w ćwiczeniach, aby zapewnić mięśniom barku odpowiednią pracę, która odciąży torebkę stawową.