Przygotowanie do sezonu narciarskiego

Sezon zimowy tuż za rogiem. Wiele osób wraz z otwarciem stoków ruszy, by cieszyć się śnieżnym szaleństwem. Trzeba pamiętać, że wcześniej należy się odpowiednio przygotować, ponieważ w tym sporcie o kontuzję nie trudno. Istnieje wiele filmików, które pomagają w wypracowaniu kondycji do narciarstwa. Jednym z nich jest „Przygotowanie do nart”.

Przyczyny urazów

Najbardziej częstą przyczyną jest nieodpowiednie przygotowanie się do narciarstwa w trakcie wcześniejszych pór roku, co skutkuje tym, że mięśnie nie są gotowe by unieść na raz taki wysiłek, co kończy się zwykle niechcianym zranieniem. Inną przyczyną jest brak kontroli rodzicielskiej bądź fachowej w przypadku jazdy dzieci czy osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami. Takie osoby często stanowią zagrożenie na stokach, wielu narciarzy wówczas zmuszona jest omijać te osoby w trakcie jazdy, co nie zawsze kończy się pomyślnie. Przyczyną wystąpienia uszkodzenia ciała są okoliczności pogodowe, panujące na stoku, które wymagają dostosowania należnej szybkości jazdy. Bardzo ważny jest także sposób jazdy, ilość osób, korzystających z jazdy na stoku, profesjonalny sprzęt oraz jego uprzednie przyrządzenie.

Przygotowanie do sezonu narciarskiego

Najczęściej występujące uszkodzenia

Najliczniejszymi obrażeniami, które wyniknęły z jazdy na nartach to uraz ścięgien, więzadeł (krzyżowego przedniego i tylnego, pobocznego przyśrodkowego i strzałkowego, łąkotki przyśrodkowej i bocznej), skręcenia i zwichnięcia stawów, złamania kości oraz stłuczenia. Często też występują urazy głowy, częściej u dzieci, dlatego należy pamiętać o zakładaniu kasku w trakcie jazdy. Spotykane są także urazy barków, spowodowane upadkiem prosto na niego, upadkiem na dłoń i przejście siły do barku lub oddziaływanie na bark siły skręcającej. Innym uszkodzeniem są kontuzje nadgarstka lub rzadziej kręgosłupa.

Odpowiednie przygotowanie

Jazda na nartach powinna zostać uprzedzona co najmniej dwu miesięcznym treningiem, który powinien odbywać się dwa lub trzy razy w przeciągu siedmiu dni. Podczas ćwiczeń warto skupić się na mięśniach prostujących i zginających kolano, mięśniach łydek, pośladkowych i przykręgosłupowych. Aby uniknąć problemów z równowagą warto wykonywać wcześniej trening oparty na ćwiczeniach koordynacyjnych i proprioceptywnych.