Endometrioza

To choroba, która najczęściej dotyka młode osoby płci żeńskiej, które zwykle posiadają szczupłą sylwetkę. To choroba, która się nie uzewnętrznia, jednak jest bardzo bolesna oraz może stanowić przyczynę niepłodności. Informacje te pochodzą od doktora Jana Olka, który jest zastępcą ordynatora w szpitalu św. Józefa w Niemczech.

Co to za choroba?

Endometrioza to występowanie tkanki wyściełającej macicę, czyli endometrium, które zlokalizowane jest poza macicą. Tkanka zachowuje się tak jak endometrium, czyli powiększa się w trakcie cyklu kobiety i krwawi podczas menstruacji. W trakcie krwawienia kobieta odczuwa ból, pojawia się stan zapalny i widoczne są rany. Gdy rany się goją to powstają zrosty. Choroba ta zbliżona jest do nowotworu, lecz jest ona łagodniejsza pod kątem histologicznym. Endometrioza często jest wynikiem tego, iż kobieta ma trudność z zajściem w ciążę lub występuje większe prawdopodobieństwo poronienia lub ciąży, która rozwijać się będzie poza macicą. Choroba ta może prowadzić także do wystąpienia nowotworu. Przyczyny jej są dotąd nieznane. Choroby tej nie widać gołym okiem, nie widać jej także podczas badań USG oraz badań laboratoryjnych, ponieważ nie ma określonych markerów, wyznaczających tą chorobę. Jedyną diagnozę może dać badanie laparoskopowe. W Polsce szacuje się, że około 10% osób płci żeńskiej w okresie rozrodczym cierpi na tę dolegliwość. To zwykle szczupłe młode kobiety, które skarżą się na intensywne i bolesne menstruacje. Dane podają, iż od 40-80% kobiet cierpiących na niepłodność cierpi także na endometriozę. Występuje ona także z chorobą Hashimoto i dysbiozą jelitową.

Endometrioza

Objawy i leczenie choroby

Do najczęstszych objawów podaje się ból oraz niepłodność. Intensywne bóle w trakcie menstruacji są także ważnym alarmem. Występują przy tej choroby także plamienia i ból odczuwany przed nadejściem miesiączki. Najczęściej leczona jest ona za pośrednictwem laparoskopii, która umożliwia na eliminację występujących zmian. Warto pamiętać, że operacja leczy skutki choroby, a nie jej przyczynę.