Aparat ortodontyczny metodą na piękny uśmiech

W czasach gdy większość osób korzysta codziennie z mediów społecznościowych, każdy jest nieustannie poddawany presji społecznej dotyczącej wyglądu. Robienie setek zdjęć oraz umieszczanie ich na portalach społecznościowych to codzienność. Każdy chce na nich odpowiednio wypaść, więc coraz popularniejsze są różnego rodzaju zabiegi mające poprawić wygląd. Zakładanie aparatu ortodontycznego, w celu zdobycia pięknego uśmiechu, jest jednym z nich.

Jak działa aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny jest narzędziem służącym do leczenia wad zgryzu. Na ogół jest zbudowany z odpowiedniego metalu i montowany jest na uzębieniu. Z czasem, gdy pacjent go regularnie nosi, wada zgryzu się pomniejsza. Dzieje się tak na skutek regularnemu regulowaniu aparatu w gabinecie ortodontycznym. Aparaty ortodontyczne dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest aparat ruchomy. Stosuje się przeważnie u dzieci, które mają jeszcze uzębienie mleczne. U dzieci starszych oraz dorosłych stosuje się aparaty stałe, które zakłada się raz i nie ma możliwości zdjąć ich przed zakończeniem leczenia.

Aparat ortodontyczny metodą na piękny uśmiech

Taka metoda jest najskuteczniejsza. Każdy aparat produkowany jest na zamówienie konkretnego pacjenta, gdyż konieczne jest dostosowanie go do danej wady zgryzu. Robi się to na przykład na podstawie wykonanych odlewów. Samo leczenie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Po zdjęciu aparatu, przez czas zbliżony do tego, w którym się go nosiło, nosi się jeszcze specjalne nakładki na zęby, które mają zadanie umożliwić zębom, a właściwie szczęce odpowiednie zrośnięcie się, aby efekt leczenia był trwały. Podczas leczenia ortodontycznego, często stosuje się również inne metody leczenia stomatologicznego. Na przykład po zdjęciu aparatu wstawia się jeszcze implanty lub licówki.

Osoby dorosłe, które nie chcą za bardzo wpływać na swój wygląd, mogą zdecydować się na aparaty wykonane z innych materiałów niż metal. Na rynku jest wiele dostępnych opcji aparatów, jak na przykład ceramiczne, które są niemal niewidoczne dla rozmówców.

Komu zalecane jest leczenie

Naturalnym domysłem jest to, że aparat ortodontyczny ma na celu wyprostować zęby w celu poprawienia wyglądu. Jest to najczęstsza motywacja większości pacjentów, decydujących się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Jest jednak jeszcze aspekt zdrowotny. Niekiedy poważne wady zgryzu mogą wpływać na poważne problemy z zębami w późniejszym czasie. Dlatego, jeśli ktoś chce zadbać oto, aby cieszyć się pełnym uśmiechem do późnego wieku, warto rozważyć opcję założenia aparatu. Na pierwszej wizycie ortodonta przestawi dostępne metody leczenia, oszacuje jakie efekty są możliwe do osiągnięcia oraz to, ile czasu potrwa leczenie.

Jak rozpocząć leczenie

Przed zgłoszeniem się do ortodonty, należy najpierw wyleczyć wszystkie zęby, tak aby nie było w nich ubytków próchnicowych. Należy również przeprowadzić podstawowe zabiegi higieniczne, takie jak usunięcie kamienia nazębnego, czy fluoryzacja. O reszcie poinformuje lekarz na pierwszej wizycie w gabinecie.

Więcej informacji na temat tego, jak rozpocząć leczenie, znajduje się na www.dentocentrum.pl/ortodoncja.